Informacje dla pracownika

Jak walczyć z wypaleniem zawodowym?

Opublikowane przez: 26 lutego 2019 Napisz pierwszy komentarz
wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe to zjawisko spotykane na ogromną skalę, które dotyka coraz młodszych pracowników. Syndrom ten często kojarzymy z przemęczeniem, znudzeniem i brakiem satysfakcji. Faktycznie dowiedziono, że większość osób, które można określić jako wypalone zawodowo, wcześniej dotyczył problem pracoholizmu. Za główne przyczyny wypalenia zawodowego uznaje się stres, przeciążenie obowiązkami, brak docenienia ze strony przełożonych oraz niskie płace.

Objawy wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe może mieć bardzo poważne skutki. Dość typowe jest w tym przypadku obniżenie wartości własnych dokonań, a także problemy ze zdrowiem. W początkowej fazie mamy do czynienia z nadmiernym zmęczeniem. Pracownik dotknięty syndromem wypalenia zawodowego nie jest w stanie porządnie wypocząć. Kolejnym etapem jest nabranie dystansu do pracowników oraz klientów, a w cięższych przypadkach możemy nawet mówić o nerwicy lub depresji.

Recepta

Czasem, aby zapobiec wypaleniu zawodowemu, wystarczy szczera rozmowa z wyrozumiałym szefem – niektórzy nie widzą problemu w tym, aby pracownikowi zmodyfikować zakres obowiązków lub przenieść go do innego działu.

Osoby, które wiedzą, że problem wypalenia zawodowego nie jest im obcy, muszą przede wszystkim zadbać o właściwy wypoczynek. W niektórych przypadkach sprawdza się wykorzystanie zaległego urlopu. Czas sprzyja przemyśleniom i pozwala nabrać dystansu.

Jeśli u obecnego pracodawcy nie jest to możliwe, to lepiej zacząć przeglądać oferty pracy w Zielonej Górze. Najlepiej znaleźć zatrudnienie u kogoś, kto uważa work-life balance za coś naturalnego, a nie za przywilej pracownika. Niektórym pomaga zmiana firmy, inni wolą szukać etatu w zupełnie innej branży lub otworzyć własny biznes.

Zostaw komentarz