Dla Studenta

Praca sezonowa – jak szukać, wynagrodzenie

Opublikowane przez: 19 września 2019 1 komentarz
praca sezonowa

Praca wakacje dla młodzieży

Wakacje dla młodzieży to nie tylko czas odpoczynku. Część osób decyduje się na znalezienie zatrudnienia, co pozwoli odłożyć pieniądze np. na wymarzony wyjazd. Jest to także świetny sposób na zdobycie pierwszego doświadczenia. Pracodawcy podczas rekrutacji częściej wybierają kandydatów, którzy są skłonni poświęcić swój wolny czas na rozwój osobisty.

Praca sezonowa – zbiory

Praca sezonowa to zatrudnienie w konkretnym okresie np. wakacyjnym. Bardzo często dotyczy zbierania plonów, wtedy zależy głównie od pory roku oraz okresu dojrzewania owoców czy warzyw. Przy zatrudnieniu sezonowym najczęściej podpisuje się umowę o pracę na czas określony, umowę-zlecenie lub umowę o dzieło.

Ponadto od 2018 roku obowiązują zasady zawierania umów cywilnoprawnych do pracy przy zbiorach. Dokument ten może być podpisany między pomocnikiem a rolnikiem zajmującym się uprawą chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół oraz roślin zielarskich. Dokładny wykaz roślin uprawnych umożliwiających zawarcie takiej umowy znajduje się w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych. Przepisy określają też zakres obowiązków pracowników sezonowych. Są nimi zbieranie oraz sortowanie zbiorów. Odpowiednią umowę powinno się zawrzeć w formie pisemnej.

Młodzi ludzie często decydują się na pracę sezonową za granicą. W takim przypadku najlepiej szukać ofert za pomocą sprawdzonych biur pośrednictwa pracy, które znajdują się na Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Przeglądając ogłoszenia, trzeba zwrócić uwagę, czy już na wstępie nie wymaga się od pracowników uiszczania pewnych opłat. Jeśli w ofercie pracy pojawiła się wzmianka o kosztach, to lepiej nie korzystać z usług agencji pracy.

Praca sezonowa – Zielona Góra

Osoby poszukujące pracy sezonowej, mogą się do tego odpowiednio przygotować. Wiele ofert zamieszczanych w internecie dotyczy branży gastronomicznej, do której wymagane jest aktualne orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych (dawnej zwane książeczką sanepidowską). Wykonanie badań i otrzymanie dokumentów trwa z reguły 2 tygodnie.

Mieszkańcy Zielonej Góry mają szansę znaleźć pracę za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy, gdzie zamieszczane są aktualne oferty. Ogłoszeń można szukać także wpisując w wyszukiwarkę frazę: „praca sezonowa Zielona Góra” lub „poszukuje pracy sezonowej”.

Powiedz nam co myślisz One Comment

Zostaw komentarz