Sytuacja na rynku pracy

Jak przygotować prezentację na rozmowę o pracę?

Opublikowane przez: 20 maja 2019 1 komentarz
jak przygotować prezentację na rozmowę o pracę

Obecnie do celów rekrutacyjnych wykorzystuje się nowoczesne programy i narzędzia, a przed kandydatami nieraz stoi wyzwanie przygotowania prezentacji multimedialnej. W jaki sposób wyjść obronną ręką z tej sytuacji? Poniżej znajdziesz uniwersalne porady, które ułatwią to zadanie. Jednak wcześniej zastanów się nad tym, dlaczego rekruter zlecił Ci przygotowanie tego rodzaju materiału. Zadaj sobie pytania takie jak:

  • Czy prezentacja ma stanowić narzędzie pracy na określonym stanowisku, czy może służy jedynie temu, by w zwięzły sposób przekazać informacje o doświadczeniu zawodowym?
  • Jakie umiejętności chce zweryfikować potencjalny szef, prosząc o przygotowanie prezentacji?
  • Jakie kompetencje możesz podkreślić, dzięki zmontowaniu pokazu?

Poznaj oczekiwania pracodawcy

Być może rekruter chce sprawdzić, w jaki sposób kandydaci się wypowiadają, czy nie mają trudności z obróbką graficzną zdjęć, a także czy są pewni siebie i nie boją się wystąpień publicznych. Jeśli prezentacja ma nawiązywać do konkretnego tematu, to prawdopodobne jest, że ma ona na celu sprawdzenie, do jakich dotrzesz informacji i wniosków, a także czy umiesz wyszukiwać ciekawe źródła danych.

Treść oraz czas

Większe szanse na pracę w Zielonej Górze będą mieć osoby, które wykonają zadanie w sposób zwięzły, ale zarazem przystępny w odbiorze. Nie chodzi w końcu o ilość, a jakość.

Szata graficzna

W atrakcyjnej prezentacji znajdują się wysokiej jakości zdjęcia, czytelna czcionka oraz stonowane barwy. Do zobrazowania niektórych faktów niezbędne są wykresy lub wiarygodne statystyki.

Unikaj tych błędów

Jakie problemy często występują przy wykonywaniu prezentacji? Tekstu na slajdach nie może być za dużo, ponieważ odbiorca skupi się na czytaniu, a nie na słuchaniu. Istotne jest również to, aby prezentacja stanowiła uzupełnienie wystąpienia – dlatego też nie powinieneś czytać ze slajdów, a raczej swobodnie opowiadać. Do tego lepiej nie upychać na siłę żadnych „upiększaczy” typu wymyślne czcionki, niedopasowana muzyka itp.

Powiedz nam co myślisz One Comment

Zostaw komentarz