Dla Studenta

Jaki zawód wybrać?

Opublikowane przez: 6 sierpnia 2019 Napisz pierwszy komentarz
pytania

Jak wybrać zawód?

Zdecydowanie się na konkretną ścieżkę zawodową bywa trudne. Co zrobić, aby nie męczyć się w swojej pracy? Najlepiej już na wczesnych etapach edukacji sprawdzić, jakie się ma predyspozycje. Specjalne testy można znaleźć w internecie. Oprócz tego szkolni psychologowie pomagają podopiecznym w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, jaki zawód wybrać. Planując karierę, trzeba przede wszystkim kierować się uzdolnieniami oraz cechami charakteru. Introwertycy nie będą się dobrze czuli w pracy z ludźmi, podczas gdy dla niektórych jest to najlepsza forma czerpania satysfakcji zawodowej.

Wśród psychotestów zawodowych na szczególną uwagę zasługuje test predyspozycji Hollanda. John Holland (1929-2015) to amerykański naukowiec, profesor psychologii, który stworzył kwalifikację 6 rodzajów osobowości zawodowych. Są to typy: artystyczny, realistyczny, badawczy, społeczny, przedsiębiorczy i konwencjonalny. Do każdego z nich zostały podporządkowane pasujące profesje.

I tak osoby artystyczne najlepiej odnajdą się w pracy aktora, dekoratora wnętrz, projektanta mody, architekta, kompozytora, grafika, rzeźbiarza. Osoby obdarzone predyspozycjami realistycznymi powinny rozwijać swoją karierę w następujących branżach: ogrodnictwo, leśnictwo, elektryka, mechanika samochodowa. Typ badawczy to ścisłe umysły, które sprawdzą się jako matematycy, socjologowie, antropolodzy, fizycy, astronomowie. Ludzie chcący pomagać innym zaliczani są do typu społecznego. Dla nich najlepsze profesje to lekarz, pielęgniarka, pracownik socjalny, nauczyciel. Przedsiębiorczy charakter najlepiej sprawdzi się u handlarzy, dyplomatów, doradców podatkowych, menadżerów czy maklerów giełdowych. Typ konwencjonalny lubi ład i porządek, dlatego odnajdzie się w profesjach statystyków, księgowych, inkasentów, specjalistów od BHP, radców prawnych czy archiwistów.

Zawody przyszłości

Nie tylko czynniki wewnętrzne odgrywają dużą rolę przy wyborze zawodu. Bardzo ważne są również tendencje panujące w danym momencie na rynku pracy. Zapotrzebowanie na poszczególne zawody cały czas się zmienia. Wpływają na to między innymi pojawiające się nowinki technologiczne oraz automatyzacja niektórych procesów produkcyjnych. Niektóre profesje odchodzą do lamusa, a na niektóre znowu jest zapotrzebowanie. Pomocą w podjęciu decyzji może okazać się portal internetowy Barometr zawodów. Pokazuje on deficytowe oraz nadwyżkowe zawody na terenie różnych obszarów Polski. Warto także prześledzić prognozy specjalistów zajmujących się zmianami zachodzącymi na rynku pracy. Potrafią oni na podstawie danych statystycznych określić zawody przyszłości oraz najlepiej rozwijające się branże.

Zostaw komentarz