Sytuacja na rynku pracy

Bezrobocie spada w Zielonej Górze. Co słychać na rynku pracy?

Opublikowane przez: 9 stycznia 2019 Napisz pierwszy komentarz
Bezrobocie spada w Zielonej Górze

Przy dużej ilości ofert, jakie pojawiają się na rynku pracy w Zielonej Górze, rosną szanse na płynny spadek poziomu bezrobocia. Publiczne służby zatrudnienia podały, że po pierwszym kwartale 2018 r. stopa zmalała do 3,6 proc. W jakich zawodach najlepiej szukać dobrej pracy?

Zielona Góra jest największym miastem w województwie lubuskim. Szczególnie ważną rolę w lokalnej gospodarce odgrywa przemysł informatyczny (ADB Polska Sp. z o.o. i GPS Hertz Systems Ltd Sp. z o.o.), drzewny (Stelmet S.A.) i alkoholowy (V&S Luksusowa Zielona Góra S.A.). Na rozwój tej aglomeracji pozytywnie wpływa także działanie Strefy Aktywności Gospodarczej „Spalony Las” o przeznaczeniu usługowym, produkcyjnym, składowym i magazynowym oraz spora ilość nowo powstałych inwestycji.

Przedsiębiorcom doskwiera brak kadry

Ogłoszeń wielobranżowych nie brakuje na zielonogórskim rynku pracy. Najwięcej można ich jednak znaleźć w budowlance. W tym sektorze panuje ogromny niedobór doświadczonych pracowników. Firmy budowlane chętnie zatrudnią m.in. betoniarza, zbrojarza, brukarza, dekarza, blacharza, montera instalacji budowlanych, szklarza, murarza i tynkarza.

Coraz więcej stanowisk pracy pojawia się też dla inżynierów mechaników, kierowców samochodów dostawczych i ciągników siodłowych, lakierników, magazynierów. Do najczęściej poszukiwanych zawodów zaliczają się: specjaliści ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, przedszkolanki, handlowcy, sprzedawcy, kasjerzy, kurierzy, fryzjerzy i kosmetyczki.

Kto ma największe trudności ze znalezieniem pracy?

Osoby dobrze wykształcone borykają się bardziej ze znalezieniem zatrudnienia w Zielonej Górze od fachowców. Niestety w tej chwili nie ma zwiększonego popytu na niektóre profesje. Ograniczono także liczbę wakatów dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, przedmiotów ogólnokształcących i pedagogów. W podobnym położeniu znajdują się technicy informatycy, pracownicy administracyjni, pracownicy biur podróży czy kucharze.

Sytuacja na lokalnym rynku pracy wygląda w miarę korzystnie, ponieważ pracodawcy dają szansę rozwoju osobom zarówno z dużym, jak i małym doświadczeniem zawodowym.

Zostaw komentarz