Farmacja – czy warto
Maturzyści często zastanawiają się nad wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej. Wiele osób decyduje się na rozpoczęcie nauki na farmacji. Absolwenci tego kierunku po zdobyciu dyplomu w większości przypadków znajdują zatrudnienie w aptekach. Nie jest to jedyna forma kariery. Trudno obiektywnie ocenić, czy zawód farmaceuty się opłaca. Studia kierunkowe nie są łatwe, ale praca i pomoc chorym mogą przynosić sporo satysfakcji.
Jak zostać farmaceutą?
Farmacja to kierunek, który trwa 5 lat. Aby dostać się na studia, należy uzyskać dobre wyniki na egzaminie dojrzałości z takich przedmiotów jak biologia i chemia. Młodzi maturzyści z Zielonej Góry często zadają sobie pytanie: farmacja – gdzie studiować? Uczelni, które mają w swojej ofercie ten kierunek, jest sporo. Są to między innymi państwowe uniwersytety w większych miastach Polski np. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu czy Krakowie. W trakcie edukacji studenci będą mogli kształcić się w zakresie anatomii, fizjologii, biologii, botaniki, chemii, psychologii, socjologii, chemii leków, farmakoterapii, farmakognozji, toksykologii, bromatologii, technologii postaci leków, historii farmacji, metodologii badań czy prawa farmaceutycznego. Na koniec nauki studenci muszą obronić pracę magisterską. Następnie magistrzy farmacji są zobowiązani do odbycia półrocznego stażu w aptece, który daje prawo do wykonywania zawodu.
Farmacja – praca
Po farmacji pracę można rozpocząć między innymi w aptece. Nie jest to jedyna droga rozwoju. Absolwenci są poszukiwani także w laboratoriach medycznych. Wiele osób decyduje się na rozpoczęcie pracy naukowej na uniwersytetach. Farmaceuci mają możliwość opracowywania nowych leków na podstawie badań klinicznych. Wielkie koncerny farmaceutyczne poszukują chętnych do wypełniania zadań na stanowiskach przedstawicieli medycznych. Zatrudniani są najczęściej absolwenci farmacji, którzy oprócz wiedzy branżowej muszą wykazać się umiejętnościami sprzedażowymi.
Co robi farmaceuta?
Zadania i obowiązki farmaceutów różnią się od siebie w zależności od rodzaju pracy. Osoby, które zdecydują się na pracę w laboratoriach, będą odpowiedzialne za badania i analizę materiału biologicznego pacjentów. W tym wypadku kluczowa jest umiejętność obsługi aparatury diagnostycznej. Warto podkreślić, że zawód farmaceuty nie jest tożsamy z profesją technika farmacji. Ten drugi zawód można zdobyć kończąc szkołę policealną. Technicy farmacji mają ograniczone uprawnienia i swoje zadania muszą wykonywać pod okiem magistrów farmacji.
Obowiązki farmaceuty
Artykuł 2. ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 o roku o izbach aptekarskich podaje następujące obowiązki farmaceutów aptekarskich:
- sporządzanie leków,
- wydawanie pacjentom produktów zgodnie z zaleceniami lekarza,
- pełnienie nadzoru nad wytwarzaniem, obrotem, przechowywaniem, wykorzystaniem i utylizacją produktów leczniczych i wyrobów medycznych, w tym rezerwami państwowymi,
- kierowanie apteką bądź punktem aptecznym,
- udzielanie informacji i porad na temat działania leków i przeciwwskazań przy ich stosowaniu.
Ile zarabia farmaceuta?
Zarobki farmaceutów wahają się w granicach 4800 zł brutto. Pensje są zależne od doświadczenia oraz miejsca zatrudnienia. Na najwyższe wypłaty mogą liczyć osoby zasiadające w zarządach prywatnych firm farmaceutycznych lub laboratoriach, gdzie przeprowadzane są badania nad nowymi lekami. Wypłata przedstawicieli firm farmaceutycznych może też być wyższa niż pracowników aptecznych.