Kultura i rozrywka

Śmiech, wino i zabytki…

Opublikowane przez: 10 stycznia 2018 Napisz pierwszy komentarz
Winogrona w winnicy w Zielonej Górze

Zielona Góra to nie tylko zielone miasto. To także zabytkowe miasto pełne perełek architektonicznych, które przetrwały II wojnę światową. Miasto nie doznało zniszczeń w trakcie natarć wojennych, w związku z czym dzisiaj możemy cieszyć oczy zabudową z duszą przeszłości.

Spacerem po Zielonej Górze

Wybierając się na spacer po Zielonej Górze, warto zwrócić uwagę na kościoły, które były budowane w różnych stylach architektonicznych i dzięki temu każdy z nich jest wyjątkowy i inny. To samo można powiedzieć o dawnych willach, czy ratuszu. Tutejsza Starówka z Ratuszem stanowią punkt obowiązkowy do zobaczenia podczas pobytu w Zielonej Górze. Warte uwagi są na pewno kamieniczki, lofty, kościół pw. Najświętszej Marii Panny, gmach Teatru Lubuskiego, Wieża Łaziebna, Park Winny, Ogród Botaniczny, Palmiarnia i Fabryka Wełny.

Po odpoczynek

Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Zielonej Góry i jednocześnie bardzo lubiane to Wzgórza Piastowskie. Jest to miejsce bogate w siły witalne dla mieszkańców. To tutaj przyjeżdżają uczniowie, studenci, pracownicy, pracodawcy, aby naładować baterie po ciężkim dniu. Miejsce wypoczynku, w którym można się zrelaksować, jak w żadnym innym. Poza tym tuż obok znajduje się źródełko z wodą źródlaną oraz Góra Tatrzańska, gdzie w okresie zimowym zielonogórzanie oddają się sportom wodnym.

Śmiech i wino

Zielona Góra to miasto kabaretów i wina. Klimat sprzyja uprawom winorośli, a lokalne winobranie jest wydarzeniem na dużą skalę. Raz w roku mieszkańcy wychodzą na ulice i oddają się w objęcia Dionizosa podczas różnorodnych zabaw. Kabaretowy charakter miasta narodził się w latach 90. XX wieku. Wtedy można było zaobserwować największą liczbę nowo powstałych kabaretów. Głównie wywodziły się one ze środowiska studenckiego. Piotr Bałtroczyk z humorystycznym powiewem nazwał ten fenomen „zielonogórskim zagłębiem kabaretowym”.

Kultura

Jeśli chodzi o instytucje kultury w Zielonej Górze, wymienić należy muzea (Muzeum Ziemi Lubuskiej, Muzeum Etnograficzne, Lubuskie Muzeum Wojskowe, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Ilustracji Książkowej, Centrum Przyrodnicze), domy kultury (Zielonogórski Ośrodek Kultury, Spółdzielczy Dom Kultury „Nowita”, Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza”, Regionalne Centrum Animacji Kultury), kino studyjne i multipleks, Teatr Lubuski, Filharmonia Zielonogórska, galerie sztuki i wystawy, Biuro Wystaw Artystycznych, Galeria PRO ARTE Okręgu Zielonogórskiego ZPAP, Galeria PWW.

Zostaw komentarz