Informacje dla pracownika

Myślisz o zmianie pracy? Rozważ te 4 kwestie

Opublikowane przez: 5 września 2019 Napisz pierwszy komentarz
rozmyślania o zmianie pracy

Zmiana pracodawcy to dla wielu osób bardzo poważna decyzja. Jeśli masz niewiele do stracenia, Twoje zarobki nie są zbyt wysokie i dopiero stawiasz pierwsze kroki na rynku pracy w Zielonej Górze, to z pewnością będzie Ci łatwiej. Z kolei pracownicy, którzy mają wieloletnie doświadczenie w branży i zobowiązania finansowe w postaci różnego typu kredytów, zastanowią się nad tym bardzo wnikliwie.

Jakie czynniki powinny być w tej sytuacji decydujące? Jakie pytania warto sobie zadać, zanim zaczniesz aplikować na nowe oferty pracy w Zielonej Górze?

Pytania, na które warto sobie odpowiedzieć przed decyzją o zmianie pracy

 • Czy warunki zatrudnienia Cię satysfakcjonują?
  Jeśli uważasz, że zarabiasz za mało, to warto porozmawiać o tym z szefem. Jeżeli jednak pracodawca nie widzi problemu w tym, że Twoja płaca znacznie odbiega od średniej, to nie zaszkodzi przejrzeć ogłoszeń rekrutacyjnych. Mówiąc o warunkach zatrudnienia, bierz też pod uwagę poboczne kwestie. Takie jak świadczenia pozapłacowe (w tym np. dofinansowanie prywatnej opieki medycznej dla całej rodziny) czy możliwość pracy zdalnej.
 • Czy podoba Ci się atmosfera w pracy?
  Niektórzy uważają, że w pracy nie musimy się z nikim przyjaźnić, a relacje są mało istotne. Z jednej strony to prawda, ale z drugiej strony, to właśnie atmosfera ma ogromny wpływ na naszą efektywność. Zestresowany i przemęczony pracownik z pewnością nie będzie działał zbyt wydajnie. Plotki, pomówienia czy manipulacje na pewno nie pomagają w budowaniu wzajemnego zaufania i szacunku.
 • Czy firma gwarantuje warunki rozwoju?
  Czy pracodawca chętnie wysyła podwładnych na kursy, szkolenia lub konwersacje językowe? Czy sumienny, doświadczony pracownik ma realne szanse na awans? A jeśli tak, to czy wyższe miejsce w strukturze firmy oznacza tylko większą odpowiedzialność, czy również lepsze pieniądze itd.?
  Jeśli przestałeś się rozwijać i uczyć nowych rzeczy, to prawdopodobnie dosięgnie Cię rutyna, a może nawet wypalenie zawodowe.
 • Czy firma przestrzega prawa pracy?
  Szef nie chce z Tobą podpisać umowy o pracę? A może jesteś zmuszany do wykonywania obowiązków w ramach bezpłatnych nadgodzin? Przepisy BHP w tej firmie po prostu nie istnieją? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, to oznacza, że musisz bliżej poznać lokalne portale rekrutacyjne.

Zostaw komentarz