Kultura i rozrywka

Kraina winem płynąca

Opublikowane przez: 9 stycznia 2018 Napisz pierwszy komentarz
Zielona Góra kraina wina

Zielona Góra ma swoje wyjątkowe święto. Winobranie, bo o nim mowa to największe i najpopularniejsze święto w regionie lubuskim. Jest to także największy festiwal wina na mapie Polski. Świętowanie trwa dziewięć dni i okraszone jest licznymi imprezami promocyjnymi, kulturalnymi, sportowymi i rozrywkowymi pod patronatem greckiego boga wina Dionizosa, lub bardziej popularnego w tym regionie odpowiednika rzymskiego – Bachusa.

Tradycja

Zielona Góra ze względu na specyficzne ukształtowanie terenu oraz sprzyjający klimat stała się miejscem idealnym pod uprawę winorośli. Tradycje winiarskie sięgają tu XIII wieku. Pierwsza historyczna wzmianka na temat zielonogórskich winnic pochodzi z 1314 roku. Wyjątkowy czas przeżywała Zielona Góra pod koniec XV wieku. W XVIII wieku lokalne uprawy zajmowały teren 700 ha. Schyłek XIX wieku i wojny zahamowały rozwój winiarstwa. Dzisiaj jest to branża głównie rodzinna, która przeżywa odrodzenie.

Świętowanie

Czas zabawy rozpoczyna zawsze barwny korowód Bachusa, który na czas festiwalu staje się głównym włodarzem miasta. Zielona Góra to miasto o tradycjach winiarskich, a winobranie ma przypominać mieszkańcom i turystom o tutejszych tradycjach. Zielonogórscy winiarze i ich winnice zwłaszcza w okresie Winobrania przeżywają wzmożone zainteresowanie. Miasteczko Winiarskie, które tworzone jest na potrzeby festiwalu ma już blisko 30 winnic i 40 domków winiarskich. Podczas obchodów nie brakuje śpiewu, tańca i dobrej zabawy.

Zabawa

W programie Winobrania są także wycieczki do winnic, wystawy, które przygotowały lokalne placówki kultury, spektakle plenerowe, przeglądy filmowe, zawody sportowe, pokazy mody. Lokalne kluby i puby także przyłączają się do udziału w przedsięwzięciu i otwierają swoje bramy dla spragnionych zabawy wieczorową porą.

Muzyka

Muzyka i wino stanowią duet idealny. Dlatego też podczas Winobrania na dużych scenach odbywają się koncerty na żywo wielkich gwiazd polskiego i zagranicznego show biznesu. Oprócz tego w nieco bardziej kameralnym gronie można posłuchać muzyki ludowej, folkowej, rockowej czy reggae.

Enoturystyka

Winnice zielonogórskie są bardzo ważnym filarem gospodarki miasta. Każdego roku rejestrowane są nowe winnice. Nie tylko wino przynosi dochody, także jest nią turystyka wewnętrzna. Tworzą się całe grupy, które chętnie zwiedzają winnice, słuchają historii, degustują i próbują swoich sił w produkcji. Jest to tak zwana enoturystyka (turystyka winna).

Zostaw komentarz