Informacje dla pracownika

Jak wygląda praca programisty – praca IT, Zielona Góra

Opublikowane przez: 16 maja 2019 Napisz pierwszy komentarz
praca w IT

Od wielu lat utrzymuje się ogromne zapotrzebowanie na programistów i wszystko wskazuje na to, że w przyszłości będzie ono jeszcze większe. Nic więc dziwnego, że na karierę w IT decyduje się coraz więcej osób. Również takich, które nie mają wykształcenia kierunkowego i postanowiły się przekwalifikować. Jak wygląda praca programisty i w jaki sposób znaleźć zatrudnienie w Zielonej Górze?

Zielona Góra – programista, specyfika pracy

Odpowiedź na pytanie, co robi programista, nie jest prosta, gdyż dziedzina IT jest bardzo rozległa. Najogólniej rzecz biorąc, osoba zatrudniona na tym stanowisku tworzy i dba o poprawne działanie oprogramowania komputerowego, a także dostosowuje je do bieżących potrzeb użytkowników i naprawia usterki.

W ramach tego zawodu możemy wymienić bardzo wielu specjalistów, w zależności od języka programowania, jakim się posługują. Praca programisty C++, jednego z najbardziej popularnych języków programowania, polega na projektowaniu i wdrażaniu do użytku programów czy aplikacji zgodnie z oczekiwaniami klienta. Ponieważ C++ jest językiem ogólnego przeznaczenia, umożliwiającym programowanie obiektowe, proceduralne i generyczne, zadania programistów nawet w jego obrębie mogą się od siebie bardzo różnić.

Z kolei praca programisty JAVA polega na projektowaniu rozwiązań technologicznych i tworzeniu oprogramowania oraz aplikacji zgodnie z wytycznymi analityków. Do specyficznego rodzaju pracy należy ta wykonywana przez programistów aplikacji mobilnych. Ich głównym zadaniem jest tworzenie i rozwijanie kodu aplikacji oraz dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników telefonów komórkowych, zgodnie z wytycznymi klienta (np. firmy telekomunikacyjnej).

Informatyk – Zielona Góra

Zgodnie z raportem „Barometr zawodów”, w Zielonej Górze obserwujemy ogromne zapotrzebowanie na administratorów stron internetowych. Z podjęciem zatrudnienia nie powinni mieć problemu również analitycy, testerzy i operatorzy systemów komputerowych oraz technicy informatycy.

Pracę dla początkującego programisty bardzo łatwo znaleźć za pośrednictwem wyszukiwarek internetowych. Ponieważ jest to zawód deficytowy, wiele firm stara się przyciągnąć nowych pracowników przez organizację specjalnych szkoleń. Oferta darmowych kursów programowania pojawia się również na stronie PUP-u – warto śledzić zakładkę „Aktualności”.

W zawodzie programisty najważniejsza jest dobra znajomość środowiska pracy. Obecnie sprawą drugorzędną staje się wykształcenie kierunkowe – choć wielu specjalistów kończy studia informatyczne. Istotne jest nieustanne doszkalanie się za pomocą kursów i uzupełnianie swojej wiedzy, gdyż dziedzina IT bardzo szybko się rozwija. Co również istotne, osoby pracujące w tym zawodzie muszą biegle posługiwać się językiem angielskim.

Przykładowe oferty pracy programisty z Zielonej Góry i okolic to:

  • Java Architect,
  • .NET Developer,
  • Senior Java Developer,
  • Senior Software Engineer,
  • Python Developer,
  • Młodszy specjalista ds. GIS / SQL,
  • programista języków skryptowych ze znajomością systemów.

Praca IT, Zielona Góra – wynagrodzenie

Na jakie zarobki może liczyć w Zielonej Górze programista? Bardzo wiele zależy od jego umiejętności i doświadczenia. Mediana miesięcznej pensji osoby na tym stanowisku wynosi 6970 zł brutto miesięcznie. Jedna czwarta najgorzej opłacanych pracowników osiąga przychody nieprzekraczające 5510 zł brutto miesięcznie. 25% osób zatrudnionych w tym zawodzie co miesiąc otrzymuje ponad 9070 zł brutto.

Zostaw komentarz