Dla Studenta

3 błędy, które są często popełniane przy wyborze kierunku studiów

Opublikowane przez: 17 kwietnia 2019 Napisz pierwszy komentarz
wybór kierunku studiów

Dostęp do szkolnictwa wyższego, a także różnego rodzaju specjalistycznych kursów, jest aktualnie coraz łatwiejszy. Nie zmienia to jednak faktu, że wybór kierunku kształcenia nie należy do najprostszych decyzji w życiu młodego człowieka. Jakie błędy najczęściej popełniają absolwenci szkół średnich?

  1. Wybór najłatwiejszego kierunku

Niektórzy wcale nie patrzą na to, czy dany kierunek będzie przyszłościowy. Zdarza się, że maturzyści stawiają na  lekkie studia, które nie wymagają dużego zaangażowania. Niektórzy twierdzą, że chodzi im tylko o zdobycie papierka, nie wierząc, że mogą się nauczyć czegoś  praktycznego. Niekiedy młodzi ludzie przyznają wprost, że nie chcą się jeszcze usamodzielniać, a zamiast szukać pracy w Zielonej Górze, wolą imprezować.

  1. Uleganie presji rodziców, nauczycieli lub rówieśników

Wybierając kierunek kształcenia, powinniśmy brać pod uwagę nasze predyspozycje i zainteresowania. Fakt ukończenia w liceum klasy o profilu biologiczno-chemicznym nie musi nikogo obligować do tego, by studiować medycynę. Nie ma sensu stawiać na zawody, które nas kompletnie nie pociągają. W końcu nie o to chodzi, by zadowolić wszystkich dookoła. 

  1. Modne kierunki

To, że jakiś kierunek wydaje się nam ciekawy, wcale nie oznacza, że łatwo po nim znajdziemy oferty pracy w Zielonej Górze. Zazwyczaj nowe kierunki kształcenia mają eksperymentalne programy, a ich poziom może pozostawiać wiele do życzenia. Bez wątpienia do nieco  przereklamowanych kierunków studiów, które swego czasu były bardzo na topie, należy europeistyka, turystyka i rekreacja, stosunki międzynarodowe czy wiedza o rodzinie.

Zostaw komentarz