Informacje dla pracownika

Co lepsze, mała firma czy korporacja?

Opublikowane przez: 29 marca 2019 Napisz pierwszy komentarz
praca w korporacji czy małej firmie

Zastanawiacie się nad tym, czy lepiej szukać zatrudnienia w korporacji, czy w startupie? Każda sytuacja ma swoje wady i zalety. To, komu będzie się lepiej pracowało w małej czy w dużej firmie, zależy też w dużej mierze od charakteru danego człowieka. Zanim zaaplikujesz na interesujące Cię oferty pracy w Zielnej Górze, lepiej zastanów się, jakie są najistotniejsze różnice między korporacją a niewielkim przedsiębiorstwem.

  • Praca w korporacji to atrakcyjna opcja dla kandydatów nastawionych na rozwój

Pracownicy wielkich firm, od początku doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak wygląda ścieżka awansu. Do korporacji aplikują głównie osoby, którym marzy się wielka kariera. Pakiet szkoleń to standard w dużych firmach. Większe możliwości rozwoju, to także szansa na lepsze zarobki.

W mniejszych zakładach pracy czasem występują limity stanowisk, a małe firmy, które muszą oszczędzać, niechętnie wysyłają pracowników na dodatkowe kursy. 

  • Bogaty pakiet socjalny

Powszechną praktyką w dużych firmach jest przyznawanie pracownikom świadczeń socjalnych, takich jak ubezpieczenie medyczne, ubezpieczenie na życie, wejściówki do kina, karnety na siłownię czy dofinansowanie obiadów pracowniczych. W małych firmach z benefitami bywa różnie. Nie wszystkich pracodawców na to stać.

  • Atmosfera

W dużych firmach panuje większa anonimowość. Praca na open space nie sprzyja prywatnym rozmowom ani zawieraniu przyjaźni. W mniejszych przedsiębiorstwach wszyscy się lepiej znają, a atmosfera zwykle jest luźniejsza, mniej formalna.

  • Komunikacja i stosunek do pracownika

W niewielkich firmach, gdzie występuje prosta struktura organizacyjna, jest dużo łatwiej o rozmowę z szefem czy prezesem zarządu. W korporacjach zdarzają się sytuacje, że kierownik nie pamięta wszystkich swoich podwładnych, a pracownik ma za zadanie przede wszystkim wyrobić określone normy.

Praca w Zielonej Górze w niewielkiej firmie zwykle wiąże się z bardziej indywidualnym podejściem. Tutaj nie ma mowy o wyścigu szczurów, a dzięki mniejszej konkurencji, łatwiej się pokazać od najlepszej strony, bo każdy pracownik stanowi odrębną wartość.

Niewątpliwie zaprezentowane powyżej argumenty nie muszą być regułą. Najlepiej dopytywać o wszystkie szczegóły na rozmowie o pracę. Zanim się na nią wybierzemy, postarajmy się wyszukać jak najwięcej informacji na temat potencjalnego pracodawcy.

Zostaw komentarz