Informacje dla pracownika

Rynek pracy dla kobiet wymaga naprawy

Opublikowane przez: 13 marca 2018 Napisz pierwszy komentarz
praca dla kobiet w Zielonej Górze

Kobiety na zielonogórskim rynku pracy, muszą wykazywać się silną wolą walki. Poszukiwania pracy nie zawsze są łatwe i przyjemne, a przede wszystkim zakończone sukcesem. Dlatego też wiele instytucji, stowarzyszeń, a nawet państwowych placówek organizuje specjalne warsztaty aktywizacyjne dla kobiet w Zielonej Górze.

Przerwy w zatrudnieniu wynikające z urlopów macierzyńskich, często mają wpływ na kondycję zatrudnienia pań. Widać wyraźnie, że to właśnie tej grupie społecznej pojawia się problem z zatrudnieniem. Kłopot ze znalezieniem pracy mają także panie po 50 roku życia. Według badań GUS zaledwie co trzecia Polka powyżej 50 roku życia jest aktywna zawodowo.

Zajęcia, które oferowane są kobietom, mają na celu w głównej mierze umożliwić im znalezienie zatrudnienia, powrót na rynek pracy po przerwie w aktywności zawodowej, czy godne zakończenie etapu pracy emeryturą.

Powiatowy Urząd Pracy zachęca panie do podejmowania szkoleń i kursów, które pozwolą im uzyskać odświeżenie umiejętności praktycznych lub zdobycie nowego zawodu. Także w ramach aktywizacji zawodowej panie zachęcane są do podjęcia własnej działalności gospodarczej.

Jeśli rynek pracy się nie zmienia dla kobiet, trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i zostać swoją szefową i właścicielką jednocześnie. Z dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej korzystają chętnie panie, które chcą rozpocząć swoją przygodę zawodową w branży beauty, czy marketingu internetowym.

Fryzjerki i kosmetyczki – to one najczęściej podejmują się sformułowania biznesplanu i ubiegają się o jednorazowe środki na założenie własnej działalności gospodarczej. Młode mamy, które przebywają zazwyczaj jeszcze na urlopie macierzyńskim, starając się pogodzić rolę mamy i pracownika coraz częściej rozpoczynają pracę zdalną, z domowego zacisza. Otwierają sklepy internetowe, grupy motywujące, szkolenia online, korepetycje językowe przez skype itp. Na brak kreatywności narzekać nie mogą.

Takie działania pokazują, jak wiele pomysłów i zapału mają zielonogórzanki. Teraz pora, aby pracodawcy przestali w końcu obawiać się zatrudniania kobiet. Stereotypy są passe, pora otworzyć się prawdziwą siłę rynkową.

Zostaw komentarz